H.I.S.C. Community | 2007-2017 | Jer legende žive vječno
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin

 

 religija općenito

Go down 
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: religija općenito   religija općenito Icon_minitime31.07.07 12:04

DVIJE TRADICIJE
Svrha ovog prikaza religije nije uspoređivanje. Ipak postoji jedna razlika koja će, ako je istaknemo, pomoći u tom prikazu. Svjetske se religije dijele u dvije vrlo različite skupine: na zapadnu, proročku tradiciju i na istočnu, spasilačku ili mističnu tradiciju.

Zapadna tradicija
Proizlazi iz srodne semitske skupine. Tu spadaju judizam, krščanstvo, islam i njihovi ogranci. Proročka tradicija ističe Božju objavu čovjeku koja je izvan područja ljudskog duha. Potvrđuje svijet, a to znači da prihvaća temeljno dobro materije i traži iskupljenje ili preobrazbu ovoga grešnog svijeta.

Istočna tradicija
Proizlazi iz srodnih indijskih korijena. Tu spadaju hinduizam, budizam i njihovi ogranci. Mistična je i naglašava traženje Boga unutar čovjekova duha. "Niječe svijet", prihvaća temeljnu duhovnu narav stvarnosti i traži oslobođenje duše od neprekidnog kotača rađanja ili reinkarnacije kojoj je podređena u ovom svijetu.

PROUČAVANJE RELIGIJE
Pojam religije nije u potpunosti određen. Latinska riječ religio (odatle i naša riječ religija) izvorno znači ukazivanje poštovanja bogovima ili jednostavno praznovjerje. No, sigurno je da religija označuje mnogo više. Sagledat ćemo stoga religiju u nekim vidovima ili "dimenzijama" koje se odnose na vjerovanje unutar pojedine religije, te obrede i utjecaje na pojedinca i društvo.
Najmanje je šest dimenzija religije, njihovo mjesto na ljestvici ovisi o tome stavljamo li na prvo mjesto što ljudi vjeruju ili što čine. Zapadna civilizacija naglašava vjerovanje, ali se osoba smatra "religioznom" ako nešto čini u svojoj religijskoj praksi.

RELIGIJA JE…
"Religija je bijeg osamljenika Osamljenom."
Plotin
"Religija je ono što čovjek čini sa svojom osamljenošću."
A..N. Whitehead
"Ljudi stvaraju bogove na svoju sliku."
Ksenofan
"Jedna je religija istinita kao i druga."
Robert Burton
"Moramo imati religiju radi same religije…"
Victor Cousin
"Stvorio si nas za Sebe, naše je srce nemirno dok ne nađe mir u Tebi."
Sv. Augustin iz Hipa (354-430), veliki vođa rane afričke crkve
"Religija je uzdah potlačenog stvora, osjećaj okrutnog svijeta, duša bezdušnih okolnosti. Ona je opijum za narod."
"Ukinuće religije kao prividne sreće naroda zahtjev je za njihovu stvarnu sreću. Zahtjev da se odreknu iluzija o svom stanju, zahtjev da se odreknu stanja koje dovodi do iluzija."
Karl Marx (1818-1883)
"Religija je tada bila sveopća opsesivna neuroza čovječanstva; poput opsesivne neuroze kod djece… Ako je to gledište ispravno, tada bi trebalo pretpostaviti da je odvraćanje od religije neminovno kao i fatalna neizbježnost procesa rasta…"
Sigmund Freud (1858-1939), osnivač psihoanalize
"Ako je religija dala sve ono što je društvu potrebno, to je stoga što je društvo duša religije."
Emile Durkheim (1858-1917), osnivač suvremene sociologije
Religija ima "svoje nezavisne korijene u skrivenim dubinama samoga duha."
Rudolf Otto (1869-1937)

ŠEST DIMENZIJA
Religiju možemo promatrati u najmanje šest dimenzija.
Doktrina Sustav vjerovanja koji daje potpuno tumačenje stvarnosti.
Mit Priče o Bogu i bogovima, o stvaranju i spasenju te o događajima povijesna značenja.
(Mit nije izmišljotina.)
Etika Vrijednosti i pravila ponašanja.
Obredi Štovanje, svetkovanje, 'obredi pristupa' i inicijacije, obredi kojima se određuje ishrana i odijevanje
Iskustvo Doživljaj pojedinca o transcendentnom i zastrašujućem ili osjećaj pripadnosti i predanja nekom većem od sebe.
Društvo Institucionalna organizacija ljudi pomoću koje ispoljavaju svoju religioznost.

Što je religija?
'Religija' je odgovor ljudskog bića na vlastito stanje. Suočen sa životnim teškoćama u ovome svijetu, čovjek razvija shvaćanje univerzuma i svojeg postojanja, kako bi našao svrhu i smisao života.
Nekim je ljudima religija 'istinska' samo ako je korisna. Emile Durkheim, osnivač suvremene sociologije, smatra da je religija odigrala osnovnu funkciju u društvu. Drugi, kad promatraju religiju u njenim počecima, kažu da je ona, ni manje ni više, bijeg u maštu. Freud ju je nazvao 'iluzijom'. Karl Marx ju je opiso kao 'uzdah potlačenih'.
Drugima, opet, religija je čovjekov najbolji dokaz za postojanje Boga. Augustin je to vidio u čovjekovom 'nemirnom srcu'. Rudolf Otto ju shvaća kao 'osjećaj strahopoštovanja', ona je 'numinozna' - božanska.
[Vrh] Go down
Anonymou
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime31.07.07 20:31

Vi nevjernici uvijek tražite neke alternative i odgovore...

Nema tu, u svakoj religiji, ili vjeruješ ili ne, treće ne postoji...

Nevjernici... neznate ni kako vaša lokalna crkva izgleda Razz
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime01.08.07 18:10

pa žuta je,i ima ogroman križ na jednom zidu i ima veliki toranj sa zvonom i još jedan kripy križ na vrhu tog tornja sa zvonom i ima velika 4 sata podno tog križa na zidiću sa tornjem...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime07.08.07 13:05

ja nisam nevjernik ja sam samo heretik za katolike i vjernik za drugu stranu
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime12.09.07 17:02

S_S je napisao/la:
Vi nevjernici uvijek tražite neke alternative i odgovore...

Nema tu, u svakoj religiji, ili vjeruješ ili ne, treće ne postoji...

Nevjernici... neznate ni kako vaša lokalna crkva izgleda Razz
thats true
[Vrh] Go down
Anonymou
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime12.09.07 17:06

Btw. koliko minuta (sati sigurno niste) dnevno posvetite Bogu, ili ga se bar sjetite?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime12.09.07 17:09

u zadnje vrime jako malo...prije spavanja..... nazalost premalo Sad
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime12.09.07 23:05

ja vjerujem u smrt. ajmo to nazvat mortizam Wink
vjerujem tj .ziher sam da cu umrijet jednog dana i to je to
za ove ostale sam agnostik.
zanimljiva je svaka religija na svoj nacin,al da ja budem pripadnik neke...
no,i'm not interested.
vise volim zivjet po svojim pravilima, neg slijedit tudja.
[Vrh] Go down
Anonymou
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime13.09.07 0:43

Ohimesama je napisao/la:
ja vjerujem u smrt. ajmo to nazvat mortizam Wink
vjerujem tj .ziher sam da cu umrijet jednog dana i to je to
za ove ostale sam agnostik.
zanimljiva je svaka religija na svoj nacin,al da ja budem pripadnik neke...
no,i'm not interested.
vise volim zivjet po svojim pravilima, neg slijedit tudja.


Dugim rječima ateist, ateizam je vjerovanje u ništa, nevjerovanje, barem se tako definira u vjeronauku u školama Smile

Najveća mana ateista je to što se oni nebrinu što će biti kad oni "odu", njima je važno samo osigurat svoju ass u ovom životu, a što će ostaviti iza sebe, to ih nije briga, čast iznimkama. A tko sam ja da nekome sudim Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime13.09.07 0:46

ostat će od njih a i od tebe hrana za crve i ništa više
[Vrh] Go down
Anonymou
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime13.09.07 0:55

Još jedan ateist... da ostat će, to je nepobitna činjenica, ashes to the ashes, dust to dust... ali vi manji umovi, koji ne učit fiziku, čast iznimkama opet,
vi nepratite činjenicu da energija nemože nestati nego samo mjenja oblike, a to u koji ćemo oblik mi nakon života određuje viši organ, veća sila, i ako svojim životom zadovoljimo tu višu silu organ, on ocjeni da će bit nešto od nas, da smo korisni, i mjenja nas u korisni oblik, a ako se pokažemo neefikasni, on nas pretvara u otpadnu energiju, e sad kako radit stvari koje taj organ, sila, voli imamo deset pravila, kasnije i sva ta svedena u dva, čitajte svašta, ja sam čitao i Bibliju i razmišljanja vođa drugih religija, sve je to skoro isto, vi vjerojatno niste, jednostavno, imamo razum, nki poput mene ga koriste, dok drugi ne, jedni misle, drugi razmišljaju.

Toliko o priči s ateistima
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime13.09.07 1:32

S_S je napisao/la:
Ohimesama je napisao/la:
ja vjerujem u smrt. ajmo to nazvat mortizam Wink
vjerujem tj .ziher sam da cu umrijet jednog dana i to je to
za ove ostale sam agnostik.
zanimljiva je svaka religija na svoj nacin,al da ja budem pripadnik neke...
no,i'm not interested.
vise volim zivjet po svojim pravilima, neg slijedit tudja.


Dugim rječima ateist, ateizam je vjerovanje u ništa, nevjerovanje, barem se tako definira u vjeronauku u školama Smile

Najveća mana ateista je to što se oni nebrinu što će biti kad oni "odu", njima je važno samo osigurat svoju ass u ovom životu, a što će ostaviti iza sebe, to ih nije briga, čast iznimkama. A tko sam ja da nekome sudim Smile

oprosti ali em ti pise: da vjerujem da cu umrijet.
em nemam nista protiv drugih vjera. sto znaci da nikako nisam ateist.
ateisti su uvijek protiv i bore se za protiv.
ja toleriram tudje stavove.

to znaci biti agnostik
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime13.09.07 1:34

S_S je napisao/la:
Još jedan ateist... da ostat će, to je nepobitna činjenica, ashes to the ashes, dust to dust... ali vi manji umovi, koji ne učit fiziku, čast iznimkama opet,
vi nepratite činjenicu da energija nemože nestati nego samo mjenja oblike, a to u koji ćemo oblik mi nakon života određuje viši organ, veća sila, i ako svojim životom zadovoljimo tu višu silu organ, on ocjeni da će bit nešto od nas, da smo korisni, i mjenja nas u korisni oblik, a ako se pokažemo neefikasni, on nas pretvara u otpadnu energiju, e sad kako radit stvari koje taj organ, sila, voli imamo deset pravila, kasnije i sva ta svedena u dva, čitajte svašta, ja sam čitao i Bibliju i razmišljanja vođa drugih religija, sve je to skoro isto, vi vjerojatno niste, jednostavno, imamo razum, nki poput mene ga koriste, dok drugi ne, jedni misle, drugi razmišljaju.

Toliko o priči s ateistima

podcjenjujes druge ljude ili samo mene?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime13.09.07 12:38

on je jedan od onih koji nevole drugačije,za koje ljudi s različitim mišljenjima i uvjerenjima su kako on veli manji umovi
znači on je najpametniji i šta on kaže vrijedi,a tuđa mišljenja su beskorisna
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime13.09.07 13:04

giggless je napisao/la:
on je jedan od onih koji nevole drugačije,za koje ljudi s različitim mišljenjima i uvjerenjima su kako on veli manji umovi
znači on je najpametniji i šta on kaže vrijedi,a tuđa mišljenja su beskorisna

znaci: sam sebi dovoljan
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime13.09.07 13:36

jeste Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime13.09.07 14:56

sta ce mu onda forum :dosada:
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime13.09.07 15:27

neznam,pitaj ga
[Vrh] Go down
Gost
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime20.09.07 10:59

forum je moj :chill:
[Vrh] Go down
Anonymou
Gost




religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime20.09.07 18:15

Upravo tako :mig
[Vrh] Go down
Sponsored content





religija općenito Empty
PostajNaslov: Re: religija općenito   religija općenito Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
religija općenito
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
H.I.S.C. Community :: For Humans :: Drustvo i obrazovanje :: Religija-
Forum(o)Bir: